Výsadba vzrostlých stromů a keřů
Vzrostlé stromy a keře dodají vaší zahradě nový dynamický rozměr. Vytváří od začátku dominantu vašich výsadeb a nemusíte několik let čekat, než mladé stromy povyrostou.
Ke stávajícím nebo novým výsadbám musíme vhodně zvolit druh stromu, který bude do zahrady harmonicky zapadat. Při výběru vzrostlého stromů přihlížíme i k okolnímu prostředí, druhu půdy, teplotním a světelným podmínkám. S vhodným výběrem vzrostlých stromů, jehličnanů a keřů vám rádi poradíme při osobní konzultaci na vaší zahradě v Brně a okolí, proto nás neváhejte telefonicky nebo e-mailem kontaktovat.
Vzrostlé stromy
U vzrostlých stromů zajistíme velký výběr druhů vhodných do menších a větších zahrad, ale i do parkové zeleně. Můžeme zajistit kultivary s kulovitou korunou nebo převislou, případně vícekmenné kultivary. Některé vzrostlé stromy jsou dekorativní křivě rostoucími větvemi (vrby, lísky), případně barevně vybarvenými listy do červena, žluta nebo s panašováním (javory, buky, slivoně). Velikost vzrostlých stromů při dodání je měřena obvodem kmínku ve výšce 1m nad kořenovým krčkem.
Vzrostlé jehličnany
Mezi jehličnany vhodných pro výsadbu je velké množství kultivarů s různou velikostí, tvarem koruny, typem jehlic vyšlechtěných z naších domácích jehličnanů (borovice, smrky, jedle, modříny). Tento sortiment doplňují zdomácnělé a exotické druhy jako jsou různé druhy jedlí, smrků, borovic, douglasek, cedrů, sekvojovců, tújí a cypříšků. Velikost jehličnanů při výsadbě je udávaná v cm délkou od kořenového krčku do poloviny letorostu terminálu.
Vzrostlé keře
U vzrostlých keřů máme k dispozici široké množství druhů různých velikostí s použitím do nejrůznějších podmínek. Můžeme zajistit do běžných půd vzrostlé zlatice, vajgélie, keřové javory, šácholány. Do kyselých půd jsou vhodné různé azalky, rododendrony a hortenzie, naproti tomu v zásaditých půdách prospívají okrasné svídy nebo slivoně. Mezi vzrostlými keři najdeme i ovocné druhy muchovníků, dřínů, černého jeřábu, lísek a borůvek. Některé keře jsou dekorativní zbarvením listů do červena (lísky, ruje, slivoně), žluta (ptačí zoby, brsleny) případně panašováním (vajgélie, vrby, brsleny). Velikost vzrostlých keřů se měří v cm, u keřů s více letorosty dosahují uvedené výšky všechny hlavní výhony.
Výsadba vzrostlých dřevin
Pro vzrostlé stromy, keře i jehličnany vyhloubíme dostatečně velkou výsadbovou jámu, která se řídí velikostí kořenového balu. Výsadbová jáma má být minimálně 1,5x větší než je kořenový bal. Spodní část a boky výsadbové jámy narušíme rýčem a na dno jámy umístíme kvalitní zeminu. Stromy a keře vysazujeme včetně drátěného koše nebo juty, pouze horní dráty na balu uvolníme prostřihnutím. Výsadbu dřevin provedeme do stejné hloubky, v které byly rostliny pěstovány ve školce. Při výsadbě dřeviny přihnojíme tabletovým pomalurozpustným hnojivem a aplikujeme půdní kondicionér pro lepší poutání živin a vláhy v okolí kořenů. Vysazené stromy kotvíme pro lepší ujmutí a zakořenění standardně 2-3 kůly, u jehličnanů lze použít pouze 1 šikmý kůl. Pro snadnější zálivku je vhodné na povrchu půdy zhotovit zálivkovou mísu a vyplnit jí mulčovací kůrou, případně aplikovat do výsadbové jámy perforovanou zálivkovou hadici s víčkem proti vysychání.
Správná povýsadbová péče o vzrostlé dřeviny
Pro správný vývoj u vzrostlých dřevin je třeba dodržet základní povýsadbovou péči o délce 3-5 let. Nejdůležitějším faktorem pro ujmutí vysazených dřevin je nutnost dodržet minimálně 10 zálivek během první vegetace po výsadbě. Množství vody na jednu zálivku je 50-80L. V druhém roce můžeme počet zálivek snížit na 8 a ve třetím na 6 dle místních podmínek. Během této doby udržujeme zálivkovou mísu v bezplevelném stavu. Po třech letech od výsadby můžeme rovněž odstranit kotvení stromů. Po výsadbě u vzrostlých stromů a listnatých keřů provedeme zakrácení větví v koruně. Ve druhém nebo třetím roce po výsadbě stromů provedeme výchovný řez, kterým zajistíme správný růst budoucí koruny.
Příprava pro výsadbu vzrostlých stromů na zahradě.
Průběh výsadby vzrostlých stromů.
Vysazené a ukotvené vzrostlé stromy.
.
.
.
.